Elektrociepłownia Miechowice - znajdująca się w Bytomiu, dzielnicy Miechowice. Wraz z Elektrociepłownią Szombierki tworzy Zespół Elektrociepłowni Bytom.
Elektrociepłownia Miechowice powstała w latach 1950-1954 w miejscu wcześniejszej elektrowni wybudowanej w czasie II wojny światowej przez Niemców.Elektrociepłownia Miechowice jest obecnie podstawowym źródłem zasilania w ciepło odbiorców Bytomia, produkując jednocześnie energię elektryczną.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhFCjzsUTi4mly9VViW18XPJHJ-x9cdPV8ikXZY3hdt7yrxCWVTyeMyBXq_hbelPCapMZea9hcTQfCpOC20Mid1qLsPyYzrvokh9QrLC3zVlhGzJV7PeP9TkF9QgGeowM9gLoYkmoWbU7g/s400/ele.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjadbS7hVTOeZZYFuu2GcOrLpLYoOcizhdxlGbxqKA0DTmP4Yrk4jOPdK-TwTLny2puu7UitRycC5H-rn3V45SIZ9zGBz7TeuqJJ6RfASnFa4Q69ZxYJbssAuvu-wzlx5XFFNhPBdcWN1o/s400/szombierki-2.jpg)
Budowę Elektrociepłowni Szombierki rozpoczęto po zakończeniu I wojny światowej. Inwestorem była niemiecka spółka Schaffgotsh Bergwerksgesellschaft GmbH należąca wówczas do spadkobierczyni majątku po Karolu Goduli i jej męża Hansa Ulryka Schaffgotscha. Początkowo miała to być fabryka materiałów wybuchowych, jednak ostatecznie postawione już budynki zaadaptowano do funkcji elektrowni. Obiekt zlokalizowano pomiędzy torami tworzącymi wspólnie kształt trójkąta. W przypadku obrony elektrowni, miały tam stanąć pociągi pancerne, które miały utrudnić zdobycie strategicznego obiektu. Cały kompleks budynków zaprojektowali sławni architekci, Georg i Emil Zillmann'owie. W obiekcie znajdują się także lampy projektu Petra Berensa.