OBIEKT GROZI ZAWALENIEM


HUTA UTHEMANN - OBIEKT GROZI ZAWALENIEM


Obecnie Śląsk jest największym w Polsce skupiskiem zabytkowego, przemysłowego dziedzictwa historycznego, mimo iż ponad połowa tych obiektów niestety już nie istnieje. Większość tych, które ocalały, jest w stanie ruiny, a tylko nieliczne doczekały się renowacji. Zainteresowanie zabytkami przemysłu jest wciąż zbyt małe, nadal rozbierane są kolejne obiekty przemysłowe, a wiele z tych zachowanych wykorzystywanych jest dziś w sposób komercyjny. Wciąż nie dostrzegamy, że są to obiekty unikatowe w skali kraju - śląskie skarby na wyciągnięcie ręki – a niestety pozostawione same sobie są na celowniku złomiarzy i wandali, skazane są na postępującą dewastację. Lista cennych obiektów, utraconych na zawsze, wydłuża się. 


Autorzy prac:
Kaja Świętochowska, Damian Cyfka, Tomasz Rybok, Maciej Fliegel, Maciej Mutwil, Jacek Czyba, Marcin Zarychta, Marcin Burczyk

Zapraszam! Tarnowskie Góry.

3 komentarze:

sasquatch pisze...

Miejsce?

loty po okolicy pisze...

Tarnowskie, Galeria Przytyck, koło PKP, na panelu przewidywani konkretni goście

Rafał pisze...

Ludzie zauwazają, ale co mogą? Dla mnie wzorem w tej kwestii jest Michał Szlaga, który walczy o pozostawienie gdańskiej stoczni w jakiejś formie, bo przecież to nie tylko zabytki architektury, ale miejsce w którym działa się historia.

Polecam jego album o stoczni, chociaż sam nie mam jeszcze w dłoniach.